E-Ticaret Nedir?

E-ticaret, bir elektronik ağ üzerinden ürün ya da hizmetlerin alım satımının yapılmasıdır, “elektronik ticaret”in kısaltılmış halidir. Elektronik ortamda yürütülen her türlü ticari işlem e-ticarettir ve bu ticari işlemler, işletmeden işletmeye, işletmeden tüketiciye, tüketiciden tüketiciye şeklinde gerçekleşebilir.

E-Ticaret, internet ortamında tüketiciye ürün ya da hizmetin tanıtımı, bilgilendirilmesi yapılarak satışa sunulur. Hemen hemen her ürün veya hizmet e-ticaret yoluyla satılabilir. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için çok uygun bir ticaret şeklidir.

Neden e-Ticaret?

E-ticaret, özellikle dijital dünyada ticarete başlamak için mükemmel bir alan. E-ticarete yeni başlayanlara kolaylık sağlayacak birçok sistem ve öneri bulunuyor. İhtiyacınız olan tek şey, güçlü bir iş ahlakı ve asla kaybetmemeniz gereken başarma arzunuz.

Bir girişim modeli seçilirken, kullanıcıların eğilimlerini incelemek, pazar araştırması yapmak, hedef kitlenin ihtiyaçlarını belirlemek gün geçtikçe büyüyen e-Ticaret piyasasına girmek için bilinmesi gereken önemli metriklerdir. E-Ticaret üzerine yapılan birçok araştırma sonuçlarına göre, yeni bir şirket kurmak isteyen ya da mevcut işini büyütmek isteyen girişimciler işlerini online sisteme taşıyarak hedeflerine ulaşmaktalar. Bu anlamda pek çok sektörü bünyesinde barındırabilen e-Ticaret neredeyse her işletme modeli için uygun olmakla beraber aynı zamanda çok daha düşük reklam bütçeleri ile markalarını daha büyük hedeflere ve çok daha fazla müşteriye ulaştırma imkânı buluyor.


E-Ticarete Başlamanızı Gerektiren 5 Neden!

İnternet sayesinde alışveriş sistemi ve imkânları değişti. Bu durum iş kurmak isteyen birçok kişi için de ilham kaynağı oldu. Bundan 15 yıl önce iş kurmak çok riskli ve iddialı bir süreç iken artık çok daha az maliyet ve risk karşılığında çoğu kişi kendi işinin sahibi olabiliyor. Artık karmaşık olmayan bir ticaret sistemi ile kendi işinizi kurmamanız için hiçbir sebebiniz kalmadı. E-ticarete başlamak için altın değerinde 5 önemli nedeniniz var.

Sınırlar ötesinde kişiye ulaşarak satış yapabilir, yeni müşterilere erişebilirsiniz.

Fiziksel mağazada ulaşabileceğiniz kişi sayısı sınırlıyken, e-ticaret sitesinde sınırsız kişiye ulaşabilirsiniz. Bu aynı zamanda farklı şehirlerde ve ülkelerde ürünlerin sergilenebileceği bir vitrine sahip olmanız demektir. Yapılan araştırmalara göre Dünya çapında e-Ticaret’in %13-%25 arasında artması bekleniyor, bu da gün geçtikçe daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz demektir.

Tatildeyken dahi para kazanırsınız.

7/24 alışveriş yapılabilmesi fiziksel sınırları ortadan kaldırarak çok daha fazla satış yapmanıza imkan sağlar. Zamandan bağımsız olarak ürün satma şansına sahip olursunuz. Fiziksel mağazaların belirli saatler arası çalışma kısıtları vardır, ulaşım kısıtları vardır. Ancak e-Ticaret sitesi ile dünyadan herkese açık 7/24 satış olanağı sunan bir online mağazaya sahip olursunuz.

Sınırsız çeşitte ürün sunarsınız.

Fiziksel mağazalarda sunabileceğiniz ürün sayısı kısıtlıdır. Tüm ürünleri sergileyemezsiniz veya bu çok yüksek maliyetlere sebep olabilir. e-Ticaret ile sınırsız ürün sergileyebilir, üstelik bunun için ekstra maliyet yaratmazsınız.

 

Sadece güven sağlayarak satışlarınızı katlarsınız.

 

Web nüfusunun çok yüksek bir oranı online satın alım yapıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu oran gün geçtikçe artmakta. E-Ticaret işletme sahipleri olarak anahtar kelimeniz güven olmalıdır. Çünkü, e-Ticaret işini yürütmenin en önemli unsuru güvendir. Kullanıcı dostu olan bir sitenin geliştirilmesi, tüketiciye kolaylık sağlamakla kalmayıp aynı zamanda satın alım sırasında sistemin kolaylığı da müşteriye yardımcı olur ve müşteri sadakatini artırır. Aynı zamanda tüketicilerin alışverişlerini gerçekleştirmeleri, gizlilik ilkesine sadık kalınacağını bilmeleri de çok önemlidir. Kişisel bilgilerini ürün ya da hizmet alımı sırasında sizinle paylaşan tüketiciler, bu bilgilerin üçüncü kişilerle paylaşılmayacağından emin olmak ister. Bu da müşteri sadakatini arttırarak, satışlarınızı arttırır.

 

Daha önce sitenizi ya da ürününüzü ziyaret eden, inceleyen kullanıcılara tekrar ulaşabilirsiniz.

 

Üyelik sistemi ile giriş yapılan e-ticaret sitelerinde müşterinizin hangi ürünü incelediğini bulabilir, daha önce baktığı ürünle ilgili kampanyaları e-posta aracılığı ile iletebilir ya da alışveriş sepetine dahil ettiği ancak unuttuğu ürünü hatırlatabilir, hatta indirim veya promosyon sunarak satışlarınızı kolaylaştırabilirsiniz. Yani e-ticarette müşteri ile bire bir iletişime geçerek, ürünü çok daha kolay pazarlarsınız.